UTİKAD waxay wadaageen laba warbixin oo muhiim ah saxaafadda

utikad waxay saxaafada la wadaagtay labo warbixin oo muhiim ah
utikad waxay saxaafada la wadaagtay labo warbixin oo muhiim ah

Ururka Soosaarayaasha Adeegga Gaadiidka iyo Saadka ee UTİKAD ayaa la kulmay xubno ka tirsan saxaafadda maalintii Khamiista, Janaayo 9. Gudoomiyaha UTİKAD Emre Eldener, gudoomiye kuxigeenada Turgut Erkeskin iyo Cihan Yusufi, xubin katirsan qasnadda Serkan Eren, xubnaha gudiga Ayşem Ulusoy, Barış Dillioğlu, Berna Akyıldız, Cihan Özkal, Ekin Tirman, Nil Tunaşar, General Agaasimaha Cavit Uur iyo UTİKAD Gudiga Fulinta.


Intii lagu gudajiray shirka jaraa'id, ajandaha qodobada qeybta logistics ee Turkiga waxaa qiimeeyay Emre Eldener, Gudoomiyaha Gudiga UTİKAD, iyo labo warbixin oo hagaysa waaxda ayaa loo soo bandhigay saxaafada. Warbixinta Xiriirka Saadka ee UTİKAD waxaa soo diyaariyey Alperen Güler, UTİKAD Xiriiriyaha Xiriirka Qeybaha 2019, iyo sidoo kale UTİKAD iyo xubin ka tirsan kuliyadaha kuliyadaha jaamacadda Dokuz Eylül. Dr. Sahammada Saadka iyo Sahammada Raadinta 2019-2020, oo loo diyaariyey iyada oo lala kaashanayo Okan Tuna iyo kooxdiisa, fiiro weyn ayey ka heshay saxaafadda.

UTİKAD Geleneksel Basın Toplantısı

UTİKAD Başkanı Emre Eldener’in lojistik sektörüne dair değerlendirmelerinin yer aldığı sunumuyla başladı. 2019 yılındaki sektörel gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Başkan Emre Eldener, sözlerine geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği’ne ilişkin eleştirilerini paylaşarak başladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren TİO Yönetmeliği’ne bağlı olarak TİO Yetki Belgesi bedelinin yeniden değerleme oranıyla 183.800 liraya yükseldiğini belirten Eldener, “TİO Yönetmeliği’nin hazırlanması sürecinde her zaman aynı fikri savunduk. UTİKAD olarak yetki belge sayısında sadeleştirme yapılması ve aynı şekilde sembolik belge ücretleri alınması gerektiğini de söyledik. Ancak son noktada ne yazık ki kamu TİO Yetki belgesi için 150 bin TL gibi bir ücret belirledi. Yeniden değerleme oranıyla belge ücreti 183 bin TL’yi geçti. Yani bir firma ben Taşıma İşleri Organizatörlüğü yapmak istiyorum diyor ise devlete 183 bin 800 TL ödeyip bu belgeyi almalı ki, Taşıma İşleri Organizatörlüğünü yasal olarak yapabilsin. Şu anda bu belgeyi alan yaklaşık 420 civarında firma olduğunu biliyoruz. Ama sektörün geneli bu yüksek yetki belgesi ücretini ödeyemeyecek, nitekim faaliyetlerini durdurmaya başlayan üyelerimiz oldu. Biz bu konuda Bakanlıkla sürekli irtibat halindeyiz ve bu rakam sembolik hale gelene kadar konuyu dile getirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.Raadinta Wararka Waddada

Noqo kuwa ugu horreeya ee faallo bixiya

Comments