Goorma ayay tareenadu bilaabi doonaan?

goorma ayuu tareenku bilaaban doonaa
goorma ayuu tareenku bilaaban doonaa

Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak? : TCDD Taşımacılık, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT), bölgesel tren ve anahat tren seferlerini, herhangi bir değişiklik olmazsa Haziran ayı içerisinde yeniden başlatmayı planlıyor.


TCDD Taşımacılık AŞ tarafından açıklanan bir tarih henüz yok ama yeni normalleşme sürecinde önümüzdeki haftalarda kademeli olarak tren seferleri tekrar başlayacak. Yataklı vagonlar için ise yarı düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemeler sonrası Doğu Ekspresi gibi popüler tren seferlerine de tekrar başlanacak.

Kars Eastern Express
Kars Eastern Express

Waa kuwan shuruucda cusub ee lagu adeegsan doono tareennada

Shuruucda qaar ayaa la soo saaray "xilliga kala guurka". Sidaas awgeed, tareenadu waxay qaadi doonaan rakaab leh awood boqolkiiba 50 ah. Rakaabka aan xirneyn looma qaadi doono tareennada. Rakaabku waxay heli doonaan tigidhada kahor. Kaliya wuxuu ku fariisan doonaa kursiga ay iibsadeen. Ma awoodo inuu ku fadhiisto kursi kale. Ma jiro wax isbeddel ah oo ku yimaadda qiimaha tikidhada. Tareennada waa la jeermi doonaa.

Shuruucda qaarkood ayaa lagu dabaqi doonaa "xilliga kala guurka". Kuwani waa sida soo socota:

  • Hawlaha loo yaqaan 'YHTs' waxay qaadi doonaan rakaabka leh awood boqolkiiba 50 ah.
  • Rakaabka aan xirneyn looma qaadi doono tareennada. Rakaabku waa inay la imaadaan maaskaro.
  • Rakaabku waxay heli doonaan tigidhada kahor. Kaliya wuxuu ku fariisan doonaa kursiga ay iibsadeen. Ma awoodi doono inuu ku fadhiisto kursi kale.
  • Ma jiro wax isbeddel ah oo ku yimaadda qiimaha tikidhada.
  • Tareennada waa la jeermi doonaa.

Tareenadu waxay yeelan doonaan fadhiyo faaruq ah oo caafimaadka ka dambaysa maraakiibta ”

“Trenler de yüzde 50 kapasite ile çalışacaklar. Arkada sağlık için boş koltuklar olacak. Vatandaşın yeni döneme alışması için mali ve psikolojik desteğe ihtiyaç var. Onları tekrar kazanmak için fedakârlık yapılması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, havayolunda önümüzdeki yıl bu mevsimde bile Ocak ayı rakamlarını yakalayamıyor. Trende de benzer rakamlar var. Milletin yaşantısı artık değişecek.”

Goorma ayey Socdaallada Yididka bilaabi doonaan?

Wuxuu sheegay in kuraasta tareenada loo habeeyay si loo habeeyo masaafada u dhexeysa kuraasta iyada oo la raacayo isbeddelka xeerarka masaafada bulshada ka dib markii YHT Coranavirus uu maamusho TCDD Taşımacık AŞ. Tigidhada tikidhada duullimaadyada ee loo yaqaan 'NYT', oo bilaaban doona badhtamaha bisha Juun, ayaa mar kale ku jiri doona internetka.

Map of Turkey in Tareenku Fast1 Comment

Comments